Yurtdışı Borçlanma:

Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin geleceklerini, sosyal güvence altına almak için devlet tarafından verilen yasal bir haktır. Yurtdışı borçlanması demek: yurtdışında geçen çalışma ve ikamet sürelerinin, ülkemizde sigortalı olarak değerlendirilmesine Yurtdışı Borçlanması denir.

7.6.1978 tarihinde yürürlüğe giren 2147 sayılı yasanın uygulamasında görülen bazı aksaklıklar, 3201 sayılı yasanın çıkmasıyla Yurtdışı Borçlanma ve Yurtdışı Emeklilik hakları yeniden düzenlenmiştir.

Yurtdışı borçlanmasında kişinin tabi olduğu statü önem arz etmektedir

Türkiye’de SSK ya çalışması mevcut ise (4a), kamuda görevli iken ayrılıp yurtdışına gitmiş ise (4c), (4a-4c) kapsamında hizmetleri bulunmayanlarda ise

4-b statüsünde yurtdışı borçlanma yaparak emeklilik hakkını kazanırlar. Bunun dışında istisna çakışmalar olabileceğinden, uzmanlardan bilgi alınması doğru olacaktır.

Yurtdışında Çalışanların ve Yurtdışında ki Ev Hanımlarının Türkiye’den e

Emeklilik Koşulları;

  1. Bildirilen yurtdışı borçlanma miktarının ödenmiş olması.
  2. Yasada aranılan emeklilik koşulunun(sigortalılık süresi*yaşı*gün sayısı) tamamlanmış olması.
  3. Kuruma yazılı olarak emekli müracaatında bulunması.
  4. Tahsis talebinde bulunduktan sonra yurtdışında çalışmadığını ve ikamete dayalı sosyal yardım almadığını belgelemesi gerekir.

Emeklilik haklarınızın doğru tesis edilebilmesi için, Alanında Uzman Sosyal Güvenlik Uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yandex.Metrica