Ev Hanımları Türkiye’den Nasıl Emekli Olur?
Haziran 15, 2017
Emekli Olmak İçin Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapmaya Gerek Yok!
Haziran 20, 2017

Türkiye’den Nasıl Emekli Olurum?

Türkiye'de Nasıl Emekli Olurum?

Türk vatandaşlarının yurtdışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen süreleri, bu Kanunda belirtilen sosyal güvenlik kurumu prim ödenmemiş olması ve istekleri halinde, bu Kanun hükümlerine göre sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesidir. ikamet süreleri hariç, çalışılmış ya da çalışılmış süre olarak kabul edilen süreler anlaşılmalıdır.

Çalışılmış olarak kabul edilen süreler, ilgili ülke mevzuatına göre fiilen çalışılmadığı halde çalışmaya eşdeğer süre olarak kabul edilip, aylığa hak kazanmada ve aylık hesabında değerlendirilen sürelerdir. “İşsizlik süresi” ibaresi, ilgili ülke mevzuatına göre çalışma süreleri ile bu çalışma sürelerine eş değer süreler haricinde o ülkede geçen süreyi ifade eder. İşsizlik sürelerinin tamamının borçlanma kapsamında değerlendirilmesine imkan bulunmadığından sigortalılık süreleri arasında veya sonunda her birinde olmak kaydıyla bir yıla kadar olan yurtdışında geçen işsizlik süreleri borçlandırılır. İkamet süreleri ve boşta geçen süreler de bu kapsamda değerlendirilir.

Yurtdışında “ev kadını olarak geçen süreler” medeni durumlarına bakılmaksızın kadınların, sigortalılık süreleri haricinde yurtdışında bulundukları süreleri ifade eder. Bu süreler işsizlik süresi veya boşta geçen süreler kapsamında değerlendirilmez, borçlanma talebinde bulunanların yurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerinin diledikleri kadarı borçlandırılır.

1 Comment

 1. Ibrahim Göcmen dedi ki:

  Ben Ibrahim Göcmen 10.12.1955 dogum tarihliyim 01.04.1966 almanyaya geldim ilk sigortali olarak
  10 12.1969 ise basladim ortalama en azindan 24 sene sigirtali calismisligim var arada serbest calusmisligim oldu
  Simdi tüm almanyadaki Sigirtali calusmus oldugum seneleri Türkiye SSK ya aktartip Türkiyeden emekli olmak istiyorum nasil yapmam gerekiyor ne zaman en kisa zamanda emekli olurum Türkiyede .
  Bilginize ihtiyacim var saolun
  Tesekürler
  Ibrahim Göcmen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica